Hayal kurmayı severmisiniz? Kim sevmez ki, sonuçta hayal kurmak insanın doğasında var, üstelik ruh sağlığımız ve kişisel gelişimimiz için çok faydalı. Ne var ki, bugün okuduğum bir yazı beni hayaller ile ilgili hayal kırıklığına uğrattı.

dream-1182585_1920

Sizi bilmem, ama ben Gülse Birsel’in yazılarını zevkle okurum, insanı eğlendiren, ama eğlendirirken de düşündüren, nüktedan bir tarzı vardır. Bugünkü yazısında “Intel, Türkiye’nin hayal haritasını çıkardı. Girişimcilik fikrine dönüşebilecek, üretken hayal kurabilenlerin oranı sadece %15!” satırlarını okuyunca ülkem ve ülkemin insanları adına içim burkuldu.

Halbuki, hayatımızda yer alan her şey bir hayal ile başlar; giydiğimiz, su dışında içtiğimiz her şey, seyahat ettiğimiz her araç, evimizdeki her eşya, şu an makalemi yazarken kullandığım dizüstü bilgisayarım, sizin okurken kullandığınız mobil cihazınız, her şey, ama her şey bir hayalin ürünüdür. Bugünün teknoloji dünyasında hayallerimizin ötesindeki icatlar bile bir hayalin sonucudur.

Hayal etmek, hayatımıza devam etmemiz için bize güç verir, bizi ayakta tutar ve umutlarımızı besler, bize bir yaşam amacı verir.

Van Gogh hayal kurmakla ilgili “Bir resmin hayalini kuruyorum, sonra da hayalimin resmini yapıyorum” demiş. Bizim için bu kadar önemli ve temel bir ihtiyaç yani hayal kurmak. Öyle olmasaydı, bugün ne değerine paha biçilmez sanat eserleri, ne binlerce insana iş sağlayan kurumlar, ne de daha iyi bir gelecek için bilim alanında yapılan çalışmalar olurdu.

Ben Intel’in tespitine rağmen umutluyum, çünkü biliyorum ki hayal etmek hayatın ta kendisidir. Sadece nefes alıp veren birini ve hayalleri olup, onları yaşamak isteyen birini zihninizde canladırarak karşılaştırın. Bunlardan sizce hangisi hayatı temsil ediyor? Elenor Roosevelt’in dediği gibi “Gelecek, hayallerinin güzelliğine inanan kişilere aittir”.

Yazıyı okuduktan sonra sessiz kalamayarak, hayal etmekten vazgeçmeyen, büyümek ve gelişmek isteyen herkesle, 6 maddelik bir yol haritası paylaşmaya kara verdim.

Hayallerinizi gerçekleştirmenin 6 yolu

1. Hayal edin

Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki her zaman kaybedenler vazgeçenlerdir. Hayalleriniz büyük olsun, sizi korkutmasın. Hayal ederken cesur olun, “Ya olursa?” sorusunu kendinize sık sık sorun. Bu soru enerjinizi olumluya dönüştürecek, devam etmek için sizi yüreklendirecektir. Kendiniz, aileniz ve çevreniz için iyi imkanların hayalini kurun, hayallerinizi sevgiyle besleyin.

2. Hayallerinize İnanın

İnanç, insanın sahip olabileceği en güçlü duygulardan biridir. Bir şeyin mümkün olduğuna inanırsanız ve kendinize güvenirseniz, dağları yerinden oynatabilirsiniz.

Hayaliniz büyük, ama gerçekleşebilir olsun. Mesela, üniversite mezunu olmayabilirsiniz, ama milyonlar değerinde bir iş sahibi olabilirsiniz.

Buna karşılık, Aya yolculuk yapmak veya sağlıksız ve 80 yaşında olup maraton koşmak boş bir hayal olarak kalabilir.

3. Hayalinizi gözünüzün önünde canlandırın

Bütün başarılı kişiler hayallerini gerçekmiş gibi yaşarlar, kendilerini hayallerinin içinde görüp, sonuca ulaşmış gibi hissederler. Hatırlarsanız, Apple hayat hikayesine bir garajda başlamıştı, ama Steve Jobs’un tutkusu, hayali ve yıkılmaz inancı sayesinde bugün Forbes’a göre 741 milyar dolar’lık bir şirket  değerinde.

Hayalinizi zihninizde canlı tutmak, hedefinize odaklanmanıza yardım edecektir.

4. Hayaliniz hakkında konuşun

Başarısız kişiler genellikle hayallerini kimseyle paylaşmaz, kendi kafalarının içine hapsederler. Başarmak istiyorsanız hayalinizi sizi seven ve destekleyen kişilerle paylaşın, onun hakkında konusun, çünkü konuştukça hayalinize daha çok inanmaya başlarsınız. Kelimeler sihir gibidir, hayalinizi anlatmak ve tarif etmek için söylediğiniz her söz bilincinizi şekillendirir ve hedefinizi canlı tutar. Hayalinizi paylaşınca, paylaştığınız kişilere karşı kendinizi sorumlu hissedersiniz, bu da hareketlerinize yansıyarak sonuca ulaşmak için harekete geçmenize neden olur.

5. Plan yapın

Hayalinizi hayata geçirmek için plan yapın. Atacağınız her adım sizi sonuca ya yaklaştıracak, ya da uzaklaştıracaktır. Bu nedenle, ulaşmak istediğiniz hedefi dikkatlice değerlendirip bir hareket planı hazırlayın. Planınızda süreçleri belirleyin, her süreçte tamamlanması gereken işleri ve zaman sürelerini tanımlayın.

6. Harekete geçin

Bu noktaya kadar geldiyseniz, zor kısmı atlattınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken, plana göre hareket etmek, her gün hedefiniz doğrultusunda küçük veya büyük adımlar atmak, gerekli olduğu vakit planınızı revize ederek yeni aksiyonlarda bulunmaktır. Hedefe doğru yolculuğunuz esnasında karşılaşacağınız zorluklar sizi yıldırmasın, hepsi sadece cesaretinizi ve kararlılığınızı denemek için ortaya çıkmış küçük testlerdir.

Walt Disney’in dediği gibi “ Bütün hayaller, onları takip etmeye cesaretimiz varsa gerçekleşirler.”

Hayalinizi gerçekleştirince kendinizi kutlayın, başarınızı başkaları ile paylaşın, hedefinize ulaşmanıza yardım eden, sizi destekleyen kişileri hatırlayın ve var oldukları için minnet duyun. İnsanları sevin ve cömert olun. Daha sonra yeni, daha büyük bir hedefle tekrar 1 No.dan başlayın ve yolculuğunuzun keyfini çıkarın.

 

One Response to Hayal Kurmaya Cesaret Edin

  1. Shorty dedi ki:

    I’m relaly into it, thanks for this great stuff!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir