Hedef belirlemenin ne kadar önemli olduğu, okulda ve iş hayatında bize hep öğretildi. Hatta bir adım daha ileriye gidilerek, hedef oluşturmanın bir formülü bile geliştirildi. Peki ama, her şey bu kadar tanımlıyken, neden pek çok kişi için hedefe ulaşmak bu kadar zor? Neden büyük hevesle başlatılan girişimler, bir süre sonra yarım kalırlar? Eksik olan nedir?

NEDEN farkındalığı

Bir hedefe başarıyla ulaşmak için her şeyden önce, onu NEDEN istediğinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekli. Hedefinizin arkasında güçlü bir nedeniniz varsa, ona ulaşmak için güçlü bir motivasyonunuz da var demektir. Aksi taktirde dikkatiniz dağılır ve odaklanamazsınız. Kendinize sürekli farklı hedefler koyarsınız, ama ya yarım kalırlar, ya da onları tamamlasanız bile elde edilen sonuç sizi mutlu etmez.

Hedefinizin arkasındaki NEDEN itici güç oluşturarak, sizi karşılaşacağınız güçlüklere rağmen başarmak için çalışmaya teşvik edecektir. Büyük hedefler büyük özveriler gerektirirler, bunları başarmanın tek yolu da güçlü bir NEDEN’e sahip olmaktır.

Hedefinizi belirlerken kendinize karşı dürüst olun. Sizin için neden önemli olduğunu bulana kadar kendinize sorun. Hedefinizi arkadaşlarınızla paylaştığınızda eleştiriye uğrasanız bile NEDEN’inizi özgüvenle ve cesaretle savunabilmeniz gerek. Ancak o zaman bu hedef sizin için doğru ve gerçek olacaktır.

Hedefi oluştururken göz önünde bulunduracağınız unsurlar

Tecrübeler – hedefinize ulaşmanız sonucunda sizi mutlu edecek olan,  yaşamak isteyeceğiniz tecrübeler nelerdir? (örn. aşık olmak, seyahat etmek, kariyer yapmak, para kazanmak, çocuk sahibi olmak, bir şey yaratmak,  bir şey öğrenmek, yeni beceri kazanmak gibi).

Gerekli özellikler – bu tecrübeleri yaşamak için nasıl biri olmanız gerekir, hangi özelliklere sahip olmalısınız, neleri öğrenmelisiniz, hangi yönlerinizi geliştirmelisiniz. Sağlığınız, bilgileriniz, fikirleriniz, yetenekleriniz ne durumda, sizi hedefinize ulaştırmaya yeterliler mi?

Sosyal fayda – hedefinize ulaşmanız sonucunda elde edecekleriniz ile yaşadığınız topluma sağlayacağınız katkı nedir, aileniz ve çevrenize nasıl fayda sağlayabilirsiniz, toplumsal misyonunuz nedir?

Hedefinizi yazın

Hedefinizi belirledikten sonra mutlaka bir yere yazın.
Dominican Universitesinde Gail Mathews tarafından yapılan bir araştırmaya göre hedefini yazan kişilerin olumlu sonuca ulaşma oranları, yazmayanlara göre çok daha yüksek. Yazı yazarken kelimeleri bir yandan da görsel olarak algılamanız zihninizi uyarır ve hedefinize odaklanmasına yardımcı olur. Cümleyi kurarken pozitif ve net ifade kullanın, mümkünse zaman limiti belirleyin.

Muğlak ifadeler, muğlak sonuçlar doğururlar! Hedefinizi belirsiz biçimde ne istemediğiniz üzerine değil, belirgin biçimde ne istediğiniz üzerine geliştirin. “Tatlı yemeyeceğim” yerine “Bugün itibariye önümüzdeki 3 ay boyunca daha çok sebze ile besleneceğim”  veya

“Satış kaybını engelleyeceğim” yerine “Yıl sonuna kadar yapacağım satış noktası ziyaretlerimde müşteri memnuniyeti odaklı olarak satışımı arttıracağım” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.
Hedefinizi yazın ve her gün görebileceğiniz yerlere yerleştirin (bilgisayar ekranınıza, çalışma masanıza, yatak başucunuza), her gördüğünüzde zihniniz daha çok hedefe yönelik çalışacaktır.

Hareket planınızı oluşturun

Hedefinizi yazdıktan sonra hareket planınızı oluşturun.

Başarılı olmak için yapmanız gerekenler neler? Büyük hareket planınızı küçük adımlara bölün, her bir adım için bir süre tanıyın, böylece bunalmadan ve gözünüz korkmadan hedefiniz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Vizyonunuzu belirleyin, hedefiniz gerçekleşince hayatınız nasıl olacak, neler değişecek, başarmış biri olarak kendinizi nasıl hissedeceksiniz? Bu hislere odaklanarak atmanız gereken adımları atın. Kendinizi iyi ve başarmış hissetmezseniz hedefinize olan inancınız zayıflar, inancınız zayıflayınca da süreç boyunca karşılaşacağınız zorluklara yenik düşersiniz.

En önemlisi de kendinize güvenin! Yapamayacak olsaydınız, en başta kendiniz için bu hedefi koymazdınız.

Başarınızı kutlayın

Başarılı olarak tamamladığınız her adım için kendinizi tebrik edin, gücünüzün ve becerinizin farkına varın. Bunu yapmak, size hedefinize ulaşma sürecinde daha fazla cesaret ve şevk verecektir. Hedefinize ulaştığınızda hak etmiş olarak keyfini çıkarın, başarınızı kutlayın. Unutmayın, başarıyla tamamlanmış her hedef sizi daha bilgili, daha becerikli ve en önemlisi daha özgüvenli kılacaktır.

Dürüst olmam gerekirse, bu benim en severek uyguladığım bölüm. Her farkındalık, her uyanış, her küçük zafer için kendimi tebrik ve teşvik etmeyi alışkanlık haline getirdim. Böylece hedefime doğru ilerlerken dengemi kaybedecek olsam bile, güçlü yanlarımı ve başarılarımı hatırlayarak bir sonraki adımı daha kararlı ve istekli atarım.

Peki, sizin hedefiniz nedir? Ona nasıl ulaşırsınız? Hedefiniz için sizi yola çıkartan, yolunuza çıkabilecek engellere karşı sizi güçlü kılan önemli NEDEN’iniz ne?  Aşağıya yorumunuzu yazarak bana ve diğer okuyuculara ilham verebilirsiniz.

Ayrıca, hedefine ulaşmakta zorlanan arkadaşlarınız, müşterileriniz veya iş arkadaşlarınız varsa bu yazıyı paylaşarak, doğru şekilde hedef koymaları için onlara destek verip, başarılarına ortak olabilirsiniz.

Hedeflerinizi başardığınız ve bu başarınızı sevinçle kutladığınız mutlu bir yaşam dileğiyle!

2 Responses to HEDEF BELİRLEMENİN YOL HARİTASI  

 1. Muazzez dedi ki:

  Kalemine sağlık sevgili dostum. Her zaman olduğu gibi satırlarınla çok kişiye ilham olup harekete geçmelerine aracılık edeceğini hissediyorum . En önemlisi de hedefler için yola çıkarken en büyük etken olan ilk adımı atma cesaretini bu yazıyı okuyan herkese geçirdiğin kesin.
  İlham verici paylaşımlarının yenilerini heyecanla bekliyorum.
  Sevgiyle.
  Muazzez Ağca

  • basarikocu dedi ki:

   Yorumların için teşekkür ederim. Daha iyi bir hayat için hepimiz hayal kuruyoruz, ama hayallerimizi hedefe dönüştürmek için temel bir kaç şeye dikkat edersek başarma şansımızı artırırız. Umarım bu konuda rehberliğe ihtiyacı olanlara faydalı olmuşumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir