Sorunlarınız gerçek mi, yoksa sanal mı; Sanal sorunların sizi kısıtlamasına izin vermeden çözüme ulaştırmanın etkin yolu

kapalı yolHayatınızda bir şeyi olduğundan daha büyük sorun olarak görüp kaçmayı düşündünüz mü? Yoksa her şeye rağmen kalıp sonuna kadar mücadele mi ettiniz?

Pek çok zaman karşılaştığımız sorunları sanal bir şekilde zihnimizde büyüterek paniğe kapıldığımız için muhtemel çözüm yollarını ya hiç fark etmeyiz ya da fark etsek bile yolumuzu kapatırız.

Birkaç gün önce havaalanına gitmek için taksi çağırdım. Hafta başı olduğu için sabah trafiği olacağını düşünerek, evden biraz daha erken bir saatte çıktım. Varmam gereken yere rahat rahat ulaşacağımı düşündüğüm için içim rahattı.

Gelen taksi şoförünün yüz ifadesinden sabahın erken saatinde çağrılmış olmaktan memnun olmadığı belliydi, ama benim bunu umursayacak halim yoktu, havaalanına yetişmem gerekiyordu. Taksiye biner binmez nereye gideceğimi öğrendikten sonra ilk yaptığı şey son  derece olumsuz bir ifadeyle trafikten dolayı asla yetişemeyeceğimi söylemek oldu. Cep telefonumdan trafik durumuna baktıktan sonra, yolumun üstünde belli bir noktada sıkışma olduğunu, ama geri kalan kısmın rahat olduğunu söyleyerek kendisini rahatlatmaya çalıştım, üstelik biraz da erken çıkmıştım, ama taksici ısrarla asla ulaşamayacağımızı tekrarlamaktaydı. Bu sonuca o kadar inanmıştı ki fikrinden vazgeçecek gibi değildi. Sonuçta söylene söylene yola çıktık. Yol boyunca, birimiz çok gergin, diğerimiz ise rahat hissederek gideceğimiz yere ulaşmaya çalışırken, trafiğin sıkışık olduğu noktaya geldik. Taksi şoförü arabayı birden sağa çekip, arkamızdan boş olarak gelmekte olan başka bir taksiyi durdurdu ve ana yol üstünde beni ağar topar diğer araca transfer etti. Gerekçesi trafiğe girmek istememesiydi.

İstanbul’da taksicilik yapan birinin trafiğe girmekten çekinerek nasıl iş yaptığını, yaptığı işten nasıl para kazandığını düşünmeye başladım…

Tercihlerimiz ve davranışlarımızla etkin sorun yönetme

Bir işi yapmayı seçtiğimizde, özellikle de bunu meslek haline getirdiysek, işimize karşı olan tavrımız, o işteki başarımızı belirler. Günlük hayatımızda ve işimizde her zaman öngörülmeyen durumlarla karşılaşırız, ama ne yazık ki bunları kontrol etme şansımız yoktur. Ancak, davranışlarımızı ve bu gibi durumlara karşı yaklaşımımızı kontrol edebiliriz. Etrafımızda gelişen olayların tümünü yönetemeyiz, yönetebileceğimiz tek şey içinde bulunduğumuz andaki davranış biçimimizdir. Güçlü olduğumuz ve yönetebileceğimiz tek ve gerçek an içinde bulunduğumuz andır. Tüm davranışlarımızı motive eden pozitif yaklaşımdır, gerçek kişiliğimizi yansıtan ise davranış biçimimizdir. Bu nedenle işimize ve işimizi yaparken karşılaştığımız insanlara karşı yaklaşımımızı olumluya çevirirsek hem işimizi yüceltiriz, hem de bereket kapılarını açarız .

Hayata nasıl bakarsak, hayat da bize öyle davranır. Sorun beklersek karşımıza her zaman sorun çıkar. Bazen kendi etki alanımız dışında olaylarla karşılaşırız, kendi kendimize “bu durumu ben yaratmadım ki” deyip sebebini kendimizin dışında ararız. Ancak burada önemli olan şey, bu sorunu neden yaşadığımızdan ziyade içinde bulunduğumuz durumu nasıl yönettiğimizdir. Yaptığımız tercihlerin ve düşüncelerimizin hayatımızı yaşama şeklimiz üzerinde inkar edilemez etkisi vardır. Tercihlerimiz bizi ya güçlendirirler ya da zayıflatırlar. Bu nedenle içinde bulunduğumuz durumlara karşı tavrımızı belirlerken daha bilinçli ve farkında olarak davranmayı tercih etmeliyiz.

Taksici arkadaşımız trafiği aşılamaz bir sorun olarak görüp yolundan vazgeçmeseydi, aslında tahmin edilenden daha erken bir saatte hedefine ulaşmış olacağını görecekti, üstelik geri dönüş yolunda muhtemelen başka iş fırsatı da yakalayacaktı. Zihninde kocaman sanal bir sorun yaratarak o gün iki tane iş kaybetti.

Bir hedefiniz varsa ona iyi niyetle yaklaşıp, olumlu davranın. Hedefinize ulaşma sürecinizin nasıl geçeceği konusunda gereksiz fikir yürütmeyin, sadece yola koyulun. İlk adımınızı atın, yolda ilerledikçe bir sonraki adımınıza karar verin. Siz inanırsanız ve çalışırsanız hayat sizi destekleyecektir. En baştan olmaz diye düşünürseniz yolunuzda devam etmeye cesaretiniz olmaz. Yarım bıraktığınız her iş hayal kırıklığı yaratır, her hayal kırıklığı cesaretinizi daha çok kırar ve hedefinizden uzaklaştırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir