Hepimizin daha sağlıklı, daha paralı,bolluk ve bereket içinde, iş hayatında veya aşkta başarılı olmakla ilgili hayalleri vardır. Ne var ki, onları gerçekleştirmek yerine, çoğunlukla kendimize saklarız. İçten içe kendimiz için daha iyisini istediğimiz halde, içinde bulunduğumuz durumu nasıl değiştireceğimizi bilmediğimiz için olduğumuz yerde kalmakla yetiniriz; ama içimizdeki özlem hiç bitmez…

Hayal kurmak ruhumuza iyi gelir, ama hayalimizi gerçekleştirmek bize güç verir. Amacımıza ulaşınca kendimizi tam, yükselmiş ve mutlu hissederiz. Hayata ve kendimize karşı güvenimiz artar. Ne var ki, bazı hayallerimize çok kolay ulaşmamıza rağmen, bazılarını ne yapsak gerçekleştiremeyiz. Bu da kafamızı karıştırır, aradaki farkın nereden kaynaklandığını anlayamayız. Şansımız bazen yaver gittiği için hedefimize ulaştığımızı düşünürüz. Kendimizi şanslı hissetmediğimiz zamanlarda sorunlarla nasıl başa çıkacağımızı bilemeyip, hayallerimizi daha da içimize gömeriz.

Oysa ki, onları gerçekleştirmeye yardımcı olacak harika bir donanımımız var – Yaratıcı Zihnimiz! Onunla işbirliği yaparsak “keşke olsa” dediğimiz pek çok şeyi hayatımıza dahil edebiliriz. Ancak, her şeyden önce zihnimizin nasıl çalıştığını anlamamız gerek.

Sahip olduğumuz tüm düşünceler zihnimiz tarafından üretilirler. Burada oluşan düşünceler ve fikirler beynimizde toplanırlar ve beyinde yarattıkları etkilerle davranış biçimimizi belirlerler. Davranış biçimimiz ise aldığımız sonuçları etkiler. Zihnimiz iyi ya da kötü ayırımı yapmadan, her türlü fikri, hatta bir dehanın fikirlerini bile üretebilecek yapıdadır. Eğer zihnimiz güzel, yapıcı fikirler üretmiyorsa, bunun sebebi düşünce alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Sürekli olumsuz, eksiklik etrafında, yıkıcı düşüncelere sahip olmamız, beynimizin düşünme ve çalışma şeklini bozduğumuz anlamına gelir. Bilinçli zihnimizi ve Yaratıcı zihnimizi birbiriyle uyumlandırarak, olumlu ve yapıcı fikirler üretmeye eğitmediğimiz sürece, bütün dileklerimize rağmen hayatımızda pek bir şey değişmeyecektir.

Hayalinle uyumlu düşünceler geliştir

Zihnimizi eğitmek kolay, ancak kararlılık ve düzenli çalışma gerektirir. Gün içinde bilinçli zihnimizin ürettiği olumsuz fikirleri fark ederek, onları hemen bize ilham veren olumlu ve yapıcı düşüncelerle değiştirecek farkındalığa sahip olmamız çok önemli. Ancak daha da önemlisi, hayatımızı değiştirebilme gücüne sahip olduğumuzu bilmemizdir.

Birlikte çalıştığım danışanlarım düşüncelerine karşı nasıl farkındalık geliştireceklerini sık sık soruyorlar. Aslında çok basit; bir düşüncenizin sonucunda kendinizi nasıl hissettiğinize dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Kendinizi mutsuz, endişeli veya kötü hissediyorsanız, olumsuz düşüncelere kapılmışsınız demektir. Bu satırları okurken, “bunu bilmeyecek ne var” diye düşünebilirsiniz, ama korku, panik, endişe, çaresizlik gibi mental fonksiyonlarımızı allak bulak eden durumlarda kendimizi nasıl hissettiğimizle ilgili duyarlılığımız buhar olup uçar. Farklı duygular karşısında bedenimizin nasıl tepki verdiğine dikkat ederek, kendimizde bir nevi düşünce ve duygu radarı geliştirebiliriz. Ancak, bundan daha da önemlisi, kendimize ve yaratıcı zihnimizle sorunların üstesinden geleceğimize inanmamız gerek. Bu inanç beynimizdeki motivasyon devresini besleyerek, yine beynimizde yer alan korku devresini kapatacaktır.

Unutmayın ki; bizi rahatsız eden şey sorunumuzun kendisinden ziyade, onu çözebileceğimize dair inanç eksikliğimizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir