AMATÖR İLE UZMAN ARASINDAKİ FARK

Yeni bir beceri kazanmak veya becerinizi uzman performansına dönüştürmek için ne kadar zamana ihtiyaç olduğunu biliyormusunuz?

new skills

Performans ve uzmanlık arasındaki psikolojik özellikler ile ilgili araştırmasıyla tanınan, Florida Üniversitesi Psikoloji Profesörü Dr. Anders Ericsson’a göre bir alanda uzmanlaşmak için 10.000 saat pratik yapmak gerekmektedir. Ericsson’un kastettiği şey, çok rekabetli bir alanda, belirli bir konuda üst düzey bilgi ve beceriye sahip olmak için harcanması gereken süredir.

Bu araştırma, doğuştan sahip olunan zeka ve kabiliyete karşılık, uzmanlığın geliştirilmesi için tecrübenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır, ancak kanımca eksik olan bir çalışmadır. Uzmanlık alanındaki farklılığı belirleyen şey, çalışma süresinin uzunluğundan ziyade, nasıl yapıldığıdır.

Uzmanlıkta belirleyici unsur yapılan çalışmanın niteliğidir.

Ne demek istediğimi şöyle açıklayayım; diyelim ki iki futbol oyuncusu antrenman yapmaktadır ve her biri 10.000 saat çalışacaktır. A oyuncusu bu süreyi belirli çalışmaları yaparak tamamlarken, B oyuncusu çalışmasını sürelere bölerek, gözetim altında yapmaktadır. Antrenman süresince yaptığı hatalar ve başarılar kayıt altına alınmakta, gözlemler ve tespitler oyuncuya sürekli geri bildirilmekte ve hatalı bölümler düzeltilene kadar tekrar edilmektedir. Tekrarlar sayesinde geliştirmesi gereken beceriler bir alışkanlığa dönüştürülmektedir. İki oyuncunun çalışma şeklini kıyaslarsak, performans üstünlüğü açık farkla B oyuncusuna ait olacaktır.

Özetle, her hangi bir alanda dünya klasmanında tecrübeye sahip olmak için sadece 10.000 saat çalışmak yeterli değildir. Üstün performans için gerekli beceriler geliştirilene kadar üzerinde tekrar tekrar çalışılmalı ve alışkanlık haline gelene kadar performans kaydı tutularak geri bildirimle desteklenmelidir.

Bu kuralı iş hayatına uyarlarsak, daha az maliyetli ve daha yüksek verimli bir çalışma sistemi oluşturacak üstün nitelikli çalışanlar yetiştirmiş oluruz. Herkesin bildiği üzere, iş hayatında terfiler genellikle çalışılan süreye göre yapılmaktadır, halbuki göz önünde bulundurulması gereken şey nitelikli tecrübedir.

Çalışanları ve pozisyonları değerlendirirken süre kriterinden vazgeçerek, liyakat kriterine geçilmelidir. Bunu yapmak için performans üstünlüğünü ve bilgi ve davranış doğruluğunu göz önünde bulundurmamız gerekir. En önemlisi de, bu kuralı iş hayatının dışında, bürokraside, siyasette, sporda, özetle hayatın her alanında uygulayarak, “doğru kişiye doğru görev” bilincini oluşturmamız gerekir.

20 SAATTE YENİ BECERİ KAZANMA

craft

10.000 saat’lik çalışma prensibine karşılık, en çok satan kitaplardan “Kendi kendine MBA”in yazarı Josh Kaufman, profesyonel derecede olmayan yeni beceri kazanmak isteyenler için 20 saatlik çalışma yöntemi önermektedir.

Kaufman’a göre yeni beceri edinirken karşılaştığımız en büyük engel zekamızla değil, duygularımızla ilgilidir. Kendi kabiliyetimizi ve kapasitemizi genellikle küçümseyip, hedef olarak belirlediğimiz beceriyi gözümüzde büyüterek korkuya kapıldığımızı söylemektedir. Bu korkunun üstesinden gelmek için kolayca uygulayabileceğimiz bir çalışma şeklini tavsiye etmektedir.

Bir enstrüman mı çalmak istiyorsunuz, ya da paten kaymak mı, hiç sorun değil. Yapmanız gereken tek şey Kaufman’ın önerdiği 4 maddelik yöntemi uygulamaktır.

1. Edinmek istediğiniz beceriyi alt becerilere bölün

Çalışmalarınızı tamamlayınca neyi yapabiliyor olmayı istediğinizi belirleyin ve beceriyi daha küçük alt becerilere bölün. Günlük pratiğinize en önemlileriyle başlayın ve her sefer sadece bir alt beceri ile ilgili çalışın.

2. Yeni becerinizi kendi hatalarınızı düzeltebilecek kadar öğrenin.

Aşırı detaylara eğilerek zaman harcamayın. Aşırı detaylar öğrenme sürecinizi ağırlaştıracak ve asıl öğrenmeniz gereken özelliklerden uzaklaştıracaktır.

3. Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçının

Yeni beceriniz için çalışırken düzenli bir program uygulamanız ve bu programa sadık kalmanız çok önemlidir. Çalışma sürenizin uzun olması şart değildir, ancak her gün çalışmaya özen göstermeniz gerekir. Beş gün üst üste çalışmanız, aralar vererek yapılan çalışmalara göre çok daha etkili olacaktır.

Ayrıca, becerinizi pratik ederken tam odaklanmanız ve sadece elinizdeki görevle ilgilenmeniz öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır. Mesela, çalışmak için her sabah 1 saat ayırdıysanız, buna uymanız ve çalışma esnasında sosyal medyayı takip etmeden, telefonla konuşmadan, başkası ile sohbet etmeden çalışmanızı tamamlamanız gerekmektedir.

4. En az 20 saat düzenli çalışın

Bu şekilde çalışarak her ay yeni bir beceri kazandığınızı bir düşünün… Bir yılda, senelerdir yapmak istediğiniz pek çok şeyi öğrenmek ve uygulayabilmek harika olmaz mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir