Yılın bu zamanını seviyorum… Eski yıl ile vedalaşmak ve yeni yıla merhaba demek beni çocukluğumdan beri hep heyecanlandırmıştır. Yeni yıl, yeni ümitler, tazelikler, yeni başlangıçlar, hep ileriye bakmalar demek. Danimarkalı filozof Soren Kierkegaard’ın dediği gibi,

“Hayat ancak geriye doğru bakıldığında anlaşılabilir, ama hep ileriye doğru yaşanır”.

Ne kadar doğru bir söz!

Ne var ki, ileriye doğru yaşamak için geriye doğru bakarken, hayatın bize verdiği, bizim de ona kattığımız şeylerin farkında olmamız gerek.

Bunu söylemenin, yapmaktan daha kolay olduğunu biliyorum, çünkü hayatın hızlı temposuna kapılıp giderken, pek çok anı fark etmeden yaşarız. Evde yapılması gereken işler, işte tamamlanması gereken projeler, günün getirdiği telaş derken, zamanın hızla geçip gittiğini anca yılın sonuna gelince anlarız. Eski yılı, yaşadıklarımıza göre mutlu veya hüzünlü uğurlarken, her yılbaşında olduğu gibi, Yeni Yılı hayatımızın olmazsa olmazı olan yeni yıl kararları ile kutlarız.

Giden yılın ardından neler yaşadığımızı çok düşünmeden, yeni yıl ile ilgili beklentilere gireriz. Sağlığımızla, işimizle, paramızla, hatta kilomuzla ilgili niyetler belirleriz. Niyetler diyorum, çünkü genellikle yeni yılın ilk haftalarında verdiğimiz kararlarda istikrarlı olup, sonrasında boş veririz. Bu durum sanırım bana olduğu gibi, pek çoğunuza da tanıdık gelecektir.

İstikrarsız niyetleri isabetli kararlara dönüştürme

Yeni yıl kararlarımızdan bir-iki ay sonra cayarak, kendi kendimize “Offf, geçen sene de aynı şeyi yapmıştım” dememek için kararları verme sürecine eski yılı yeniden incelemekle başlamamız gerek.

Bunu yapmanız için, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak ve kendiniz için oniki aylık doğru hedef koymanızı kolaylaştıracak bir tavsiyem olacaktır.

Yapmanız gereken şey çok basit; eski yılı nasıl yaşadığınızı, neler yaptığınızı gözden geçirerek, bir nevi içsel tecrübe ve birikim envanteri yapacaksınız. Bu işlem kulağa karışık gelebilir ama, aslında uygulanması çok kolay ve sadece 10 dakikanızı alır.

İhtiyacınız olan şeyler: 10-15 dakika kendi kendinize kalacağınız sakin bir yer, kağıt, kalem ve hafızanızı tazelemeye yardımcı olacak geçen yılın takvimi.

Hepsi bu kadar!

Yeni Yıl kararları için güçlü sorular

Size önerdiğim yöntemle, doğru Yeni Yıl hedefinizi belirlemek için güçlü sorular sorarak kendinize bir nevi koçluk yapacaksınız. Güçlü soruların sihri vardır. Kişide farkındalık yaratırlar, başka açıdan baktırarak düşündürürler ve harekete geçirtirler.

Kendinize soracağınız sorulara dürüst cevap verin, zira gerçeği saklamak, sadece zaman kaybına neden olacaktır.

Gelelim kendinize soracağınız güçlü sorulara;

1. Geçen yıl içinde, yaptığın ve kendinle gurur duyduğun şey nedir?

Zamanı çabuk tükettiğimiz için çok defa yaptığımız iyi şeyleri fark etmeyiz veya hatırlamayız, ama kendimizi eleştirirken çok acımasız olabiliriz. Mükemmeliyetçi davrandığımız için hatalarımıza karşı aşırı hassas davranıp, yetersiz hissederiz. Halbuki, hepimiz yeterliyiz ve sınırsız potansiyele sahibiz. Yeter ki kendi içimize bakıp, sahip olduğumuz iyi değerleri ortaya çıkararak, kendimizi taktir etmeyi öğrenelim.

Önceki yazılarımda özdeğerinizi artıracak bir mikro nöro-egzersiz önermiştim. Bu egzersiz, yeterlilik bilincinizi ve özgüveninizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki soruya cevap vererek, yaptığınız güzel şeyler için kendinizi onurlandırmış olacaksınız. Küçük ya da büyük, yapmaktan gurur duyduğunuz şeyleri kağıda yazın, onları okuyun ve başarınızdan dolayı kendinizi tebrik edin.

Bu çalışma kendinize olan güveni ve inancı tazelemeniz açısından önemlidir.

2. Yıl içinde yaptığınız hata nedir ve kendisinden nasıl bir ders aldınız?

Bu soruya vereceğiniz cevap, sizin için geriye dönük bir davranış analizi olacaktır.

Siz de benim gibiyseniz, yaşadığımız olaylar tazeyken genellikle objektif değerlendirme yapamayız. Duygularımız yoğun oldukları için, o an ne hissedersek yaşadığımız olaya da o gözle bakarız. Bu nedenle, başımızdan geçenlere sağduyulu bakabilmek için araya biraz zamanın girmesi gerekmektedir.

Geriye dönerek, yıl içinde yaptığımız bir hatayı yıl sonunda tekrar değerlendirmek, bize farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Aranızdan kaç kişi yaşadığı bir olayla ilgili aylar sonra “İyi ki böyle olmuş…” veya “İyi ki o an istediğim gibi olmamış…” dedi? Ben çok defa söylediğimi hatırlıyorum.

Bir hatadan aldığınız dersi fark ederseniz, o hatayı tekrar yaşamazsınız.

Hatanız için kendinizi affedin ve aldığınız ders için minnettar olun, çünkü bu dersin gelecekte ne zaman ve nasıl işinize yarayacağını bilemezsiniz.

Soruya sıkılmadan ve yüksünmeden cevap vermek, yeni yılda tecrübeleriniz açısından size yardımcı olacaktır.

3. Yeni yıldan önce vedalaşmak istediğiniz alışkanlıklarınız veya inançlarınız nedir?

Size hizmet etmeyen kendinizle ilgili inançlarınız veya düşünceleriniz neler? Kısacası hangi mindsetinizi değiştirmek istersiniz? Kendinize bugüne kadar hep anlattığınız, ama hiç bir hayrını görmediğiniz hikayeler neler? Bu hikayelere göre hedefiniz için çok mu gençsiniz, yoksa çok mu yaşlı, ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ve beceriye mi sahip değilsiniz, zamanınız mı yok, kilonuz mu fazla, yoksa başkaları sizden daha mı şanslı…

“Kendimizle ilgili anlattığımız hikayeler hayatta gittiğimiz yönü belirlerler.”

Pek çok kişi, sırf kendileri için gerçek olduğuna inandıkları sınırlayıcı tanımlamalardan dolayı hayatlarına anlam katacak hayallerini gerçekleştirmeden yaşarlar.

Kendinizle ilgili hikayelerinizi değiştirin!

Sizi engelleyen tüm inançlarınızla vedalaşmaya karar verin ve hedeflerinizle aynı hizada olmayan ne varsa hayatınızdan çıkarmak için kendinize söz verin.

Sizi zehirleyen tüm toksik duyduları, öfkeleri, suçlulukları, kızgınlıkları, kıskançlıkları bırakın. Dolaplarınızı, çekmecelerinizi temizleyin, kullanmadığınız eşyaları başka ihtiyaç sahiplerine verin. Böylece hem yaşadığınız alanı hafifletmiş, hem de başkaları ile yardımlaşmış olursunuz.

Yeni yıla girerken içten ve dıştan arınarak, hayatınızda yeni ve taze enerjilere yer açın.

Mevlana’nın da dediği gibi,

“Ağaç gibi ol ve ölü yaprakların dökülmesine izin ver.”

4. Yeni yıl için en büyük hedefiniz nedir?

Yeni yıl için kendinize bir hedef belirleyin. Hedefleriniz birden fazlaysa, onları aralarında derecelendirin ve en önemlisinden başlayın. Hangi hedefinize ulaşırsanız yaşam kaliteniz artar veya hayatınız anlam kazanır? İlk önce onu belirleyin ve o hedefe odaklanın.

5. Yeni hedefinizi gerçekleştirmek için kendinizde geliştirmeniz gereken özellikler nelerdir?

Yeni yıl hedefinize ulaşmak için ihtiyaçlarınızı tespit edin: bilgiye mi ihtiyacınız var, finansal destek mi gerekli, geliştirmeniz gereken bir özelliğiniz mi var. İhtiyacınızı belirledikten sonra, ona ulaşmak için kaynakları araştırın.

Hedefinizle ilgili mindsetiniz, bilgi/becerileriniz ve eylemleriniz birbiriyle uyumlu olmalı. Yetersiz olduğunu düşündüğünüz bir yönünüz varsa, onu tespit edin ve geliştirmek için harekete geçin. Kendinize yapacağınız her yatırım, sizi hayatta daha ileriye taşımak için atılmış bir adım olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir