Yaşam amacınızı biliyor musunuz, yoksa arayışınız devam mı ediyor? Hayatınıza anlam katan şeyi bularak, Yeryüzündeki Cennetinizi yaratmanız artık daha kolay.

pexels-photo

2001 yılının Temmuz ayıydı. İstanbul’da Harbiye Açıkhava tiyatrosu, Buena Vista Socail Club’ı dinlemek için gelen dinleyicilerle tıklım tıklım doluydu. Herkes, neyle karşılaşacağını hayal bile edemeden, merak içinde yaş ortalaması seksen olan grubun sahneye çıkmasını beklemekteydi. Dünyaya açıldığı günden itibaren yaptığı müzikle bir fenomene dönüşen bu Kübalı topluluğun sahne performansı için, etrafımdaki 4.000 kişiyle birlikte ben de sabırsızlanmaktaydım. Nihayet, sanatçılar sahnedeki yerlerini aldıktan sonra konser başladı…

O güne kadar çok konsere gitmiştim, ama bu sefer gördüklerim ve duyduklarım karşısında şaşkına dönmüştüm. Türkiye’deki yaşıtları evlerinden çıkmazken, bu sanatçılar ilerlemiş yaşlarına rağmen, sahnede hayat doluydular, yaptıkları işten son derece keyif aldıkları her hallerinden belliydi. İçlerinde hissettikleri coşku o kadar bulaşıcıydı ki, bütün amfiteatr onlarla birlikte dans edip, şarkı söylemekteydi. Harbiye Açıkhava tiyatrosu adeta karnaval yerine dönmüştü.

Performanslarından ve sanatlarına karşı duydukları aşktan o kadar çok etkilenmiştim ki, konser boyunca gözyaşlarımı tutamadım. Adeta büyülenmiş gibiydim. Hayattayken cenneti yaşamak bu olsa gerek diye düşündüm, ve onlarla birlikte yaşadığım coşku dolu anlardan sonra, Yeryüzündeki Cennetimi yaratmak için kendime söz verdim.

O günkü farkındalığımla yapmak istediğim şeyi tam olarak adlandıramamıştım, ama bildiğim tek şey, benim de tıpkı bu 80-90 yaşındaki sanatçılar gibi hayatı daha tutkulu, heyecan dolu ve anlam katarak yaşamak istediğimdi.

Kendi Yeryüzündeki Cennetini yarat

Hayattaypexels-photoken Cenneti yaşamak ne demek? Bunu gerçekleştirmenin bir yolu var mı?

Bunun için her şeyden önce, Yeryüzündeki Cennetin bizim için ne anlama geldiğini bulup, tarifini yapmamız gerek.

Ne olursa kendimizi tam ve mutlu hissederiz? Yaşam sevincimizi canlı tutacak olan şey nedir?

Bunlara cevap verebilmek için kendimize karşı çok dürüst davranarak, gerçekte ne istediğimizi bulup, adını koyabilmemiz gerek.

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren çok yönlü sosyal şartlanmalara maruz kalırız. Kendi gerçeğimizi yaşamak yerine, özümüzle olan bağımızı kopararak, ailemize veya çevreye uyumlanmak için, bizden beklenen şekilde hayatımızı kurgularız. Oysa ki bizi tanımlamayan bir hayatı yaşamak, kendimize yapacağımız en büyük haksızlıktır.

Bizi tanımlamayan bir hayatı yaşamak, kendimize yapacağımız en büyük haksızlıktır.

Sonuç olarak mutsuz bir eş, mutsuz çalışan veya sadece para kazanma kaygısıyla iş kuran, ama yaptığı işten haz almayan bir işveren haline geliriz.

Çoğumuz dünyaya bir misyonla geldiğimizi, yaşadığımız süre içinde bir görevimizin olduğunu duymuşuzdur, ama nedense bunun tam olarak ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu pek düşünmeyiz. Onun yerine, hayatın yoğun temposuna kapılıp, gerçekte ne istediğimizi kendimize sormadan, sadece günlük hayatın getirdiklerine göre yaşamayı yeğleriz. Halbuki hayatımıza anlam katan gerçek yaşam amacımızı bulunca, hayatımız zenginleşir, renklenir, kendimizi mutlu hissederiz.

Yaşam amacımıza ulaşınca, hayatımız zenginleşir, renklenir, kendimizi mutlu ve tam hissederiz.

Siz de kendinizle yüzleşerek yaşam amacınızı bulmak ve onun etrafında kendi cennetinizi kurmak isterseniz, benim 15 sene önce verdiğim kararla başladığım içsel arayışıma ve hayatın içinde doğru yeri bulmama rehberlik eden, Martin Rutte’nin bir egzersizden bahsetmek isterim.

Bana yol haritası olduğu gibi, size de kendi hayat yolunuzu bulmanıza yardımcı olmasını ümit ederim.

Egzersiz üç basit sorudan oluşmaktadır, ancak başarılı olmak için cevaplarınızın iyi düşünülmüş, dürüst ve gerçek olması gerekmektedir.

Soru 1:
Yeryüzünde Cenneti yaşadığınız bir anı hatırlayın.

(Nasıl bir andı, ne yapmaktaydınız, neredeydiniz, kendinizi nasıl hissediyordunuz, cennetteymiş gibi hissettiren şey neydi?)

Soru 2:
Yeryüzünde Cenneti yaratacak sihirli bir değneğinizin olduğunu düşünün. Kendiniz için yaratmak isteyeceğiniz Yeryüzündeki Cennet NE’dir?

(Bir önceki soruya verdiğiniz cevaptan artık Yeryüzündeki Cennetin ne olduğunu biliyorsunuz. Bu bilgiyi, ikinci soruya cevap verirken referans olarak kullanın, ancak tanımlarken NE’ye odaklanmanız gerekmektedir. Sizin için NE önemlidir, yaşam enerjiniz NE zaman yükselir, NE olursa kendinizi tam ve mutlu hissedersiniz, sizi tanımlayan şey NEdir?
İnsan beyni NE sorusunun yanına genellikle NASIL sorusunu da hemen ekler, ama bu egzersizde NASIL sorusu ikincildir, dolayısıyla NE’nin cevabını bulduktan sonra NASIL’a geçebilirsiniz)

Soru 3:
Hayalinizdeki Yeryüzündeki Cenneti gerçekleştirmek için önünüzdeki 24 saat içinde hangi küçük, basit, bebek adımlarını atmanız gerekir?

Yapacağınız bir araştırma, konunuzla ilgili okuyacağınız bir makale, edeceğiniz bir telefon, küçük ve önemsiz görünen, ama yaşarken yaratacağınız kendi cennetiniz için atmanız gereken o adım, dileğinizi hayal olmaktan çıkarıp, evrene beyan ettiğiniz somut niyet haline getirecektir.

Yeryüzündeki Cennetinizi yaratırken kendi hayatınızda yapacağınız değişim, bütün hikayeyi bireysel dönüşümden, insanlığa hizmet noktasına götürecektir. Sizin için doğru olan bir şekilde doğru amaca hizmet ettiğinizde, hayatınızın ritmi değişecektir (unutmayalım ki evrende her şey enerjidir, her şey belirli frekansta titreşmektedir, her titreşimin bir ritmi vardır).

Hayat ritminiz artınca daha mutlu, sağlıklı, yaptığı işten ve yaşadığı hayattan memnun olacağınızdan dolayı, çevrenize de aynı frekansı yayarak, sizin gibi hayatını dönüştürmek isteyen kişilere ilham kaynağı olabilirsiniz.

Yeryüzündeki Cennet egzersizini uygularken işinizi kolaylaştıracak iki noktadan bahsetmek istiyorum:

1. Soruları asla “Bilmiyorum” olarak cevaplamayın. Ruhunuzu aydınlatan, sizin için doğru olan cevabı mutlaka bulmaya çalışın. Aslında onun ne olduğunu biliyorsunuz, ama bazen bunu yüksek sesle söylemek cesaret ister. Cesaret edin!

2. Hayatınızın amacını belirlerken “…… istiyorum” yerine “……yim” ifadesini kullanın. Örn. “başarılı olmak istiyorum” yerine “başarılıyım” şeklinde söyleyin. “….. istiyorum” dediğiniz zaman, bilinçaltınız bunu gelecekte yapmak istediğiniz bir şey olarak algılayacağından dolayı, amacınıza ulaşmanız için size destek vermeyecektir. Dileğinizi, şimdiki zamanda ve gerçek hayatta yaşıyormuş gibi ifade edin. En önemlisi de gerçekleşeceğine yüzde yüz inanarak, hedefinize ulaşmanız için önemli olan küçük, ama gerekli adımları atın. Her attığınız adım devamında yeni adımlar getirerek, sizi amacınıza daha da çok yaklaştıracaktır.

Yeryüzündeki Cennetinizi yaratırken yolunuz açık olsun!

5 Responses to Yeryüzündeki Cennetiniz nedir?

 1. Gokhan dedi ki:

  Yüreğine saglik

  • basarikocu dedi ki:

   Teşekkür ederim. Hayatta ne istediğimizin adını tam koyarsak işimiz daha kolaylaşır. Hala pek çok kişi nereye ulaşmak istediğini bilmeden çabalamakta ve hayatta yolunu bulmaya çalışmaktadır.

 2. Vina dedi ki:

  Now I feel studip. That’s cleared it up for me

 3. Kelis dedi ki:

  A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for cotuirbtning!

 4. Lawanda dedi ki:

  It’s a pluasere to find someone who can identify the issues so clearly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir